List do radnych miasta Łodzi o uruchomienie pociągów miejskich na linii kolei obwodowej

Postanowiłem zareagować i przekonać decydentów do wprowadzenia połączeń w podobnej relacji jaka od lat otrzymuje się w Berlinie. Kolej dookólna jest uzupełniona siecią połączeń przecinających centrum miasta. Ale w Berlinie- kolej miejska funkcjonuje też w relacji dookólnej. Niniejszy tekst jest apelem o połączenie oferty kolei- która obsługuje wszystkie opisane w tekście łódzkie linie kolei podmiejskiej i miejskiej- w jedną spójną całość oferty. Poskutkuje to stworzeniem relacji dzięki której połączone zostaną wszystkie tereny podmiejskie i peryferyjne. W domyśle, kolej aglomeracyjna w tej dookólnej relacji kursowałaby nawet co 30 minut. 

Etap obecny


Mój apel do radnych miasta Łodzi:

Szanowni Państwo,
Od wielu lat piszę na temat kolei miejskiej w Łodzi, ale nie zdecydowali się Państwo wprowadzić żadnej z propozycji w życie.

W Łodzi marnuje się infrastruktura- która rzekomo- wg części źródeł- w czasie II wojny światowej miała się stać łódzkim systemem S-Bahn. Jest to łódzka kolej obwodowa.

Nie trzeba wiele by już dziś uruchomić dookólne kursy kolei miejskiej wokół miasta. Potrzebny jest przewoźnik kolejowy oraz wola polityczna.

Ringbahn w Berlinie jest popularną formą transportu, mimo że- objeżdżające dookoła centrum miasta pociągi- omijają największe generatory podróży w centrum miasta. W Łodzi może być podobnie.

Możliwe są dwie trasy- jedna z nich, przez Łódź Olechów- nie wymaga zmiany kierunku jazdy na stacji Łódź Widzew. Pociągi wówczas mogłyby zmieniać kierunek jedynie na stacji Zgierz.



Gdyby pociągi kolei obwodowej kursowały nie przez Łódź Olechów, a przez przystanek Łódź Dąbrowa, wówczas dwa razy zmieniałaby kierunek podróży- na dworcu Widzew i na dworcu Zgierz (nazwanym tutaj Zgierz Gł.). Czasy zmiany kierunku musiałyby być zredukowane do maksymalnie kilku minut. Praktykowane czasy zmiany kierunku jazdy w przypadku kolei miejskich to nawet 2-3 minuty i mniej. Jest to technicznie możliwe w przypadku odpowiedniego dostosowania taboru do charakterystyki obsługiwanej relacji. Zaproponowano także stworzenie szeregu przystanków pośrednich, których dziś brak.

Uruchamiając linię szybkiej kolei miejskiej kursującej z częstotliwością co np. 30 minut wykorzystując Łódzką Kolej Obwodową na trasie Łódź Widzew- Łódź Kaliska(dystans 5,2 km) a następnie wprowadzając ją do Zgierza, a następnie, łącząc w dookólną pętlę z linią Zgierz- Łódź Widzew możliwe jest zredukowanie czasu przejazdu wokół centrum miasta. 

Linia taka ma szansę stworzyć czytelną ofertę kolei w mieście, która ma szansę utrzymać się także w przyszłości, po oddaniu do użytku trasy do dworca Łódź Fabryczna, oraz po perspektywicznej budowie tunelu pod centrum miasta. Czyli: także po oddaniu do użytku trasy do dworca w centrum miasta- Łódź Fabryczna- jest szansa że oferta "linii dookólnej" zostałąby utrzymana.

Linia uzupełniałaby ofertę kolei w aglomeracji. Może powstać już dziś- na trasie uruchomiono szereg nowych przystanków, przez co jest szansa, że pociągi kolei miejskiej w relacji dookólnej mają szansę się utrzymać. Konieczna jest pełna integracja z komunikacją miejską- także w zakresie stosowanych taryf i honorowanie biletów komunikacji miejskiej. Możliwe że ta integracja już istnieje, na etapie pisania tej propozycji nie badałem tego.
opr. A. Fularz

Komentarze

Wędrowiec pisze…
Żeby Pana projekt można było efektywnie wykorzystać trzeba oprócz dodatkowych przystanków ułożyć drugi tor na linii Zgierz - Łódź Widzew, co PLK skutecznie utrudniły podczas jej ostatniego remontu. Bez budowy chociażby mijanki na stacji Łódź Marysin nie uda się uzyskać zadowalającej częstotliwości kursowania pociągów.

Popularne posty